Plomari

5.- Gün

PLOMARİ;

Plomari’ye orta şiddette bir hava da geldim.. Limanda kimseler yok.. Demir atıp yanaşırken Liman Polisi geldi..

“ Bu havada ne işin var denizde?” Demez mi..? Şaşırdım… Hava biraz sert o kadar..

Bende bir tuhaf oldum galiba… Hani sinir sistemi felç olmuş bir insan acıyı hissetmez ya, bende rüzgarın şiddetini algılayamıyorum…

Liman Polisi “Hava güneyden esiyor.. Karşıya, balıkçı teknelerini oraya yanaş. Burada tutunamazsın… “ Dedi..

Demiri toplayıp balıkçı teknelerinin oraya yöneldim.. Boş bulunan bir yere yanaştım.. Demir atmama gerek yoktu. Tonoz vardı.. Yanaşmam çok zor oldu.. Hava sertleşti, dümen palam başka bir teknenin tonoz halatına takıldı… Liman polisi yardıma geldi.. Güç bela hallettik..

(Daha sonra bu liman polisiyle ahbap olduk.)

Evrakları alıp Liman polisi’ne gittim.. İşleri güçleri yok, İki kişiler, boş oturuyorlar. Ayda yılda benim gibi biri gelecek te iş yapacaklar…

Bu nedenle beni epey oyaladılar.. Sigorta poliçemin iç sayfalarını ben bile okumamışım onlar anlamaya çalışıyorlar.. Yunanca Türkçe kelime benzerlikleri bulmaya çalışıyoruz.

“Yeter artık, ben gideyim” dedim. “ Birşey lazım olursa ben hemen karşındayım. El sallarsın gelirim.” dedim..

O gece ve ertesi gün denizcilik hayatımın en sert gecelerinden birini yaşadım.. Teknede ayakta gezmeme imkan yok.. Limanın içinde bu ne hal.!. Mide bulantısı da cabası.. Tekneden hiç çıkmayan sesler çıkıyor.. Ben ki gece alargada dahi uyanıp tekneye bakmam, limanda geceleyin tekneden çıkan seslerden dolayı iki kere dışarı çıkıp müdahale yaptım..

Ertesi gün yanımda dolu bulunan mazot bidonunu depoya döküp, bidonu benzinciden doldurmaya niyetim var.. Çünkü depoda ne kadar mazot olduğunu bilmiyorum.. Depo göstergem de çalışmıyor.. Denizin ortasında mazotsuz kalabilirim.. Fakat denizdeki çalkantıdan bidonu depoya dökemiyorum.. Denizdeki çalkantının dört beş dakikada bir hafiflediğini fark ettim.. O araları yakalayarak bidonu boşalttım.. Sonra da bidonu alıp doğru benzincinin yolunu tuttum..

Ne olur, ne olmaz… Bir bidon mazotum yedekte olsun..

Sonraki Bölüm

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Yorum Yapın