Panormos Deniz Savaşı

32. GÜN

Panormos Deniz Savaşı”

Bu gece kararımı Skiros olarak verdim.. Evia kanalı başka bir geziye kaldı.

Sabah ilk olarak Glasios’a (Skopelos adası) gittim.. Kuzeyden gelecek kötü havalar için uygun bir yer.. Yer bulabilirsem orada kalırım.. Hem tepede bir de kasaba var.. Dolaşırım..

Küçük bir limanı var.. Yanaşacak fazla bir yer yok.. Yüzer bir panton var.. O da charter (hepsi bir firmaya ait) tekneleriyle dolu… Yer yok.. Çıktım..

Yakınındaki Panormos Koyu’na geldim… Koyun iki kolu var… Geniş olan koyda ki otelin önüne demir attım.. Derinlik çok fazla… El yapımı iskandil ile ölçtüm, 14 metre …

Panormos manzara olarak çok güzel, fakat demir atılacak yerleri derinlikten dolayı kısıtlı… Güneye doğru olan kolunda demir atmak daha doğru olur. Fakat orası da dar bir alan..

Hava durumu değişmedi.. Aynı.. Yarından sonra ki sert havanın geldiğini gösteriyor.. Onu atlatmadan Skiros’a yola çıkmam.. Burada beklerim… O havayı burada atlatır, yola öyle devam ederim.. Geçen seneden yeminliyim..

Son durum; Buralarda sürtüyorum…. Otelin interneti var… Bugün iki film seyrettim… Karaya çıktım, yol boyunca yürüdüm..

Yunan adalarında bütün yaşam turizme dönük kurulmuş.. Çok küçük yerleşim yerlerinde dahi onlarca restaurant var..

Adaların güzelliğine sözüm yok.. Turizmin ele geçirdiği yerleri oldum olası sevmem.. Öyle yerlerde ticari bir dejenerasyon farkediyorum.. Yerleşimin doğallığı gidiyor.. Turistik olan hiçbirşeyle de işim olmaz… Ne restaurant, ne hediyelik eşya, ne de turlar.. Kendim de turist gibi olmamaya gayret ediyorum.. Turist olmak en nefret ettiğim şey…

Gruplar halinde gemilerden iniyorlar… Çiçek desenli gömlek, hasır şapka, siyah gözlük ve ayakta sandelet ayakkabılar.. Hele bir de rehber varsa “ Look left, look right !”

Turizmle kalkınmaya da çok inanmıyorum..Gördüğüm kadarıyla, Mayıs ayında doluluk oranı en fazla yüzde onbeştir.. Bütün sene yat, üç ayda ihya ol.. Bana çok zor görünüyor….

Yapacak başka da bir şey yoksa…. ne diyeyim? Yapsınlar…

( Üzerime vazife olmayan işlerde ahkam kesiyorum…)

………………………………………………….

Ertesi gün;

Bugün yine buradayım. Panormos koyunda… Fakat yer değiştirdim, o dar olan koya girip demir attım.. Burası daha korunaklı.. Fırtınayı burada bekleyeceğim..

Koyda uzun süre tek başımaydım.. Benden başka kimse yok.. Fakat saat 3 ten sonra karınca sürüsü gibi bir hücum başladı… N’oluyoruz demeden bir de baktım “Sailing Holidays” grubu..Hani beni Skopelos’ta yerimden eden grup. Nereye gitsem peşimdeler.. Burada da beni buldular..

Ama burada kanımın son damlasına kadar savaşacağım… Kararlıyım.. Geri çekilmeyeceğim..

Tarihe “Panormos Deniz Savaşı” diye not düşülsün….

Etrafımdan manevralar yapıp kıyıya kıçtan kara olarak diziliyorlar.. Tam bir askeri disiplin içindeler.. Organizatörleri hariç hepsi benden yaşlı.. Saldırganları bütün dikkatimle izliyorum…

Ben savaşa hazır bekledim, ama hiç birisi “Çekil lan ortadan!” Demedi..

Kan dökülmedi…

Böylelikle tuhaf bir manzara oluştu. Ortada ben, etrafımda bir sürü kıçtan kara olmuş Sailing Holidays’cılar.. Kuşatıldım… Üstelik şiddetli bir yağmur da başladı..

Bakalım ne olacak………..?

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Yorum Yapın