Only One Night;

  • 16. GÜN

Only one night”

Bu sabah Thassos’ta liman polisine gittim.. Ayrılmak istediğimi söyledim.. İşlemimi yapan memur İstanbul’lu olduğumu öğrenince, İstanbul’u görmeyi çok istediğini söyledi.. Gurur duydum…

İstanbul’lular İstanbul’da yaşamın zorluklarından isyan ediyorlar, dışarı çıktıklarında havalarından geçilmiyor.. ( Yani,… ben )

Soğuk bir havada Thassos’tan ayrıldım.. Önce kuzeye rota tuttum.. Ortadaki adanın etrafından dolaşarak Keramoti önlerine geldim.. Sadece dolaşmak için..

Sonra batıya Kavala ya döndüm..Rüzgarı tam kafadan alarak, Kavala’ya geldim.. “Limanda yer bulamazsam, şöyle bir bakar, çeker giderim.” Dedim.

Limanda yol tarafında yedi, sekiz yelkenli duruyordu. Zannederim hepsi de charter tekneleri.. Bumbalarında yazıyor..

Aralarında bir boş yer var.. Yanaşmayı düşünürken teknedikler çıktılar, “ Burası sahipli. Olmaz “ Dediler..

“ Taa Türkiye’den geliyorum.” Dedim.. “Only one night..! “

Biran durakladılar, sonra okey verdiler..

Kararlarını değiştirmelerinde neyin etkili olduğunu bilmiyorum.. Tek kişi olmam mı?.. “Türkiye’den geliyorum..” demem mi? Yoksa “Only one night ” rolümü iyi becermem mi? Bilmmiyorum..

Bir anda yanaşmama yardım eden 4 kişi oldular.. Hepsi de usta denizci..Şimdiye kadar yanaşmalarımda bu kadar fazla ve profesyonel yardım aldığım hiç olmamıştı..

Ben kafadan yanaşıyorum.. İskele de biraz sorunlu… Pasarelamı yerleştirmeye çalışırken, yanımdaki teknenin sahibi “benim tekneye geçerek inebilirsin” dedi…

Gördüğüm ilgiden çok memnun oldum..

Bu yer bulma işinin formülünü size söyleyeyim; Yüzünüzde acınası bir ifadeyle, parmağınızla bir işareti yaparak “Only one night.!” Diyeceksiniz.. O kadar..

Bunu birkaç yerde yaptım.. Kesinlikle çok işe yarıyor.. Deneyin, tavsiye ederim..

***

Hemen hızlı bir şehir turuna başladım.. Kale tarafının tarihi olabileceğini düşündüğüm için , önce oraya gittim. Mehmet Ali Paşa’nın evini müze yapmışlar.. Ev dublex.. Önünde ki meydanda da heykeli var… Heykel güzel.

Müzeyi girip gezdim..Çıkışta resepsiyondaki görevli kıza “Kim bu Mehmet Ali ?”Dedim..

“Mısır’lı bir kahraman, ama burada doğmuş.” Dedi

Tartışmadım.. Bu adam Mısır’a vali olarak atanmış bir Osmanlı Paşası değil miydi..? Mısır’da Osmanlı Devletine baş kaldırıp bağımsızlığını ilan etmemiş miydi.?

Bütün bunları tartışamam.. Antep’lilerin bir sözü var; “Adamın aptalı derdini mübaşire anlatır.” diye.. İşte ondan.. Tartışmadım..

Yürüyüşte üstüme adam tanımam.. Saatlerce yürüdüm.. Yarım günde şehri bitirmeyi kafama koymuşum.. Biraz fazlaya kaçtı galiba.. Merkezi çevreleyen bir kilometrelik daire içinde gitmediğim sokak, cadde, meydan kalmadı.. Şehir bitti.. Yarın yolcuyum..

Kavala’da “ Görülmesi gereken yerler. ” listemde yok.. Gidilmese de olur..

Ben Kavala’ya “Kavala’ya gittim..” diye hava atmak için gittim..

Sonraki Bölüm

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Yorum Yapın