Kısa Notlar;

KISA NOTLAR;

Teknem tam bir savaş aracına döndü.. Her tarafında iskelelerdeki araba lastiklerinin lekeleri , ufak tefek vuruklar ve daha bir sürü izler.. Her gittiğim yerden bir işaret var… Teknelerini pasta cila yapan arkadaşlara imreniyorum.. Benimkinin halini görseler üstüne binmezler.. Daha bir sürü eksikte cabası… Günlerdir yollardayım.. bir kere bile motor yerinin kapağını açıp motora bakmadım.. Yağı, suyu ne durumda bilmiyorum..Sadece biniyorum, gidiyorum…

Hepsi bu..

Yolda genellikle, bir terslik yoksa, ana yelken ikinci camadanda gidiyorum.. Rüzgar olsun olmasın… Bir yelkenli tekneye yakışan bu… Yoksa, yelkenler kapalıyken, dümdüz bir salata tabağının ortasına bir çubuk dikmişler, gidiyor gibi .. Hiç hoş değil.. Çok çirkin..

Artık taze ekmek almıyorum.. Yollarda zor oluyor.. Buralarda marketlerde paketlenmiş kuru ekmek var.. Küflenme derdi yok. Aylarca kalabilir.. Onu keşfettim, daha kolay oluyor.. Ama yine de Allah kimseyi kuru ekmeğe muhtaç etmesin.

***

Mayıs ayındayız ama havalar hep soğuk.. Tekne yol alırken kaban, pantolon, içlik tam takımım… Sanki Kuzey buz denizindeyim.. O güzelim koylarda denizi tekneden seyrediyorum..

Sivrisinekleri özledim.. İnsanı rahatsız ediyorlar ama yazın geldiğini de onlarla anlıyorum… Şu ana kadar bu yolculuğumda onlarla hiç karşılaşmadım..

Sivrisinek demek yaz demek, sıcak hava demek, deniz demek, yüzmek demek… Daha ne diyeyim..

Sivrisinekleri ben özlemeyim de kim özlesin…

Ah! diyorum şöyle kafamın üstünde vızıldayarak bir tanesi uçsa ne olur yani.. İlk gelen sivrisinek istediği kadar kanımı emsin.. Hiç dokunmayacağım.. Söz..

***

Bazen tekneme haksızlık ettiğimi düşünüyorum… Onunla ne zor şartlarda, ne yolculuklar ettik.. Hepsinin de üstesinden geldi… Daha önce kullandığım bir tekne olmadı.. O nedenle bir kıyaslama yapma şansım yok…

Tasarım olarak yeni dizayn edilen tekneler gibi geniş bir havuzluğu yok.. Arkaya doğru daralıyor… Bu tasarım daha mı doğru, bilmiyorum… Kendisi 34 feet. Fakat bu sene her türlü şartlarda yüzlerce mil yol kattetik… Belki de iyi bir teknedir..

Motor seyrinde 2000 devirle gidiyorum.. Hız olarak hiç birinde 6 nottan aşağı düşmedi.. Yelken seyrinde yedi notları çok kere buldum..

Bence bu tekne fena değil.. Ha… Ne dersiniz ???

Sonraki Bölüm

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Yorum Yapın