Eridim;

  • 30. GÜN

ERİDİM:

Bu sabah gitmeye hiç niyetim yoktu… Sabah aheste aheste kahvaltımı yaptım.. Buralarda “ Sailing Holidays” diye bir etkinlik varmış… Onların tekneleri limana dolmaya başladı… Hepsinde aynı donanım var.. Halbuki özel tekneler.. Tuhaf…

Geldikçe geliyorlar.. Bizden yerleri boşaltmamız istendi.. Liman girişine, uzak köşeye gidip tekrardan yanaşmam lazım.. “Gerek yok, bir gün önce çıkar giderim.” Dedim. Ve çıktım gittim..

Çıkarken, önümde dün zor yanaşan teknedeki kadınlar havuzlukta, hepsi ayakta kolları bağlı, gözleri kısık,yüzlerinde şüpheci bakışlarla beni süzüyorlar.. Bakışlar aynen şunu söylüyor; “Ne işi var bu yaşta bu adamın tek başına böyle külüstür bir tekneyle taa buralarda?? Ne geçimsiz bir adamdır ki karısı, yada bir arkadaşı kendisiyle gelmemiş..”

Ama öyle değil….

( Bu senin yakıştırman.. Kimsenin aklından geçeni tam anlamıyla okuyamazsın.)

Daha önce Skopelo’ta biraz kalıp dinlenme sözüm vardı… Olmadı, tutamadım.. Sepetlendim..

Yolculuk yine adaların arasında sörf yaparak olacak… Yelkenlerle epey işim var..

Adanın batı ucunda bir fener var.. Tam fener gibi fener.. Bazı yerlerde fener diye küçük bir demir direk dikmişler.. Ucuna bir lamba koymuşlar.. Fener diyorlar.. Öyle fener mi olur..? Gelsinler de bu feneri görsünler..

Yine düşündüğüm gibi, rüzgar her yönden esti.. Ben de yelkenleri her şekle soktum.. Ve Skiathos’a geldim..

Limanı mendireksiz, denize açık bir yer.. Kıyıda tekneye yer yok… Bütün kıyı charter ve gezi tekneleriyle dolu…

İskelede çok lüks, büyük bir motoryat var.. Rengi gri, camları siyah.. Oldukça etkileyici.. Ünlü bir İtalyana aitmiş.. Yanında boş bir yer vardı…Yanaşmak istedim.. Charter teknelerine aitmiş.. Olmadı…Benim “Only one night” taktiğim burada sökmedi.. Biraz daha ısrar etseydim arkamdan ayakkabı, terlik fırlatacaklardı.. Oysa hayatımda ilk defa bir şöhreti yakından görmek, belki de tanışma fırsatım olurdu..

Hayatımda hiç şöhret birisini tanımadım…Sadece bir Boat Show fuarında Hakan Erim’i gördüm.. Forumdaki idollerimden.. Kolay mı, benim hayal bile edemiyeceğim ileti sayılarına ulaşmış… Onbin bilmem kaç..

Yanına yaklaştım, koluna bile değdim… Heyecanlandım….. çekindim…. Tanışamadım..

Belki de “Ben de Gezgin Korsan’da üyeyim.” Dediğimde, bana “ Yürü git… Daha ileti sayısı yüzü bulmamış, kalkmış benimle muhatap oluyor.. “ Der, diye düşündüm.. Hatırlamıyorum..

Tek bildiğim şöhret yakınlaşması budur..

(Bu olay gerçektir..)

Bende koyun ilerisine demir attım.. Hem ben alargada kalmayı daha çok sevdiğimi söylemiştim..

Kaldığım yer feribotun manevra alanının yakın… Şişme botla kıyıya çıkmayı düşündüğüm için çok uzaklaşmadım.. Şişme bot kürekle çalışıyor.. (Botun kürek takılan kolunu geçici olarak tamir ettim..)

Feribotlar farklı farklı manevralar yapıyorlar… Kimisi benden çok uzakta dönerken, kimisi dibime kadar sokuluyor.. Birşey derlerse, “ Önceki de kaptandı.. Taa nereden döndü!” diyeceğim..

Hem benim raconumda demir bir kere atılır, atıldığı yerde kalır..

Ama sonraki feribot korna basarak üstüme öyle bir geldi ki, demiri ne zaman topladım, ne zaman uzaklaştım, hatırlamıyorum.

Çok üzgünüm……, ………………………………………racon bitmiştir…

Skiathos çok denizle iç içe bir yer… Bir koyun içinde yer almadığı için her tarafından masmavi denizle iç içe.. Sokaklarına serpilmiş kafe-restoranları güzel.. Temiz bir yer..

Bir yeri keşfetmekte üstüme yok… Önce gözüme kestirdiğim bir esnaftan görülmeye değer yerlerin tarifini alıyorum… En fazla iki saate girip çıkmadığım sokak, cadde kalmıyor..

Fakat bir yeri keşfetmekle yaşamak arasında fark var.. Belediye binasının olduğu yarım adanın önünde bir kafe var… Gün batarken orada bir kahve içmenin tadına doyulmuyor.. Orada eridim..

Bazı anlar vardır, tekrarı zor.. Havanın ısısı, güneş ışığının renk tonu… Etrafındaki masalarda oturan insanların enerjisi… Senin içinde bulunduğun duygular…. Gelen kahvenin lezzeti… Garsonun güleryüzü.. Çalan müzik.. ve daha birçok şey.. İşte bütün bunların en mükemmel şekilde bir araya gelmesi… Zor bir tesadüf.. Ama oldu..

Ve ben eridim….

Sonraki Bölüm

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Yorum Yapın