Berber;

29. GÜN

BERBER;

Skopelos, Sporades adalarına gelindiğinde mutlaka uğranılması gereken bir yer.. Bu takım adaların başkenti sayılabilir..

Limanın yanındaki, kaleye çıkan dar sokakları çok enteresan.. O kadar dolaştım, bir tek çıkmaz sokağa rastlamadım.. Hele bir kaç yerinde kafeler var ki, yüksekten manzaraya hakim, oturup bir kahve içmeden geçilemiyor…

Turizm çok hareketli.. Limanı konaklamak için uygun, oldukça geniş.. Marketleri kaliteli.. Kuzeyde, anakarada gördüğüm kasabalardan çok daha iyi durumda..

Bugün önümdeki boşluğa 46 feet bir Jeanneau aborda olmaya çalıştı… Kalabalık bir gruplar.. Öyle kötü manevralar yaptı ve öyle zor yanaştı ki moralim yerine geldi.. Dün benim tek başına yanaşma çabalarım çok daha iyiydi..

(Çok kötü düşünmüşüm… Başkalarının kusurlarından mutlu olmak…. Yakıştıramadım kendime...)

Dün bulduğum demiri bir balıkçıya verdim… Çok sevindi.. Demir gerçekten iyiydi..

Epeydir banyo yapamadım.. Bir türlü müsait bir imkan bulamadım.. Herhalde banyo yapmadan yaşamaya biraz da alıştım galiba..

Bugünün entersan işlerinden biri de berberde traş oldum.. Berber “Nasıl olsun? Dedi.

“Babanı nasıl traş diyorsan öyle.” Dedim.. Öyle de yaptı.. Farklı oldum..

Berbere “Kötü kokuyor muyum ?” Dedim.. Berber kokladı.. “ Yooo..” dedi..”Kötü kokmuyorsun.” Banyo yapamasam da berber en azından saçımı yıkadı….

Berber dükkanında sohbet iyiydi.. İki komşu millet olarak, birbirimize ne kadar kötülük yaptığımızı anlatarak günah çıkardık..

Herkes yemek fiyatlarını söylüyor, ben berber fiyatını söyleyeyim, saç kesimi yıkama dahil 12 euro…

Bazen farkında olmadan ne kadar “ilkler” yaşıyoruz.. Hayatımda ilk defa yurt dışında traş oldum.. İlk defa bir berber bana fiş kesti .

Bu fişi Türkiye’de bir berberden fiş alıncaya kadar saklayacağım..

Başka…; Bir de boş bidonlarıma mazot aldım.. Benzinci skooter motosikletiyle bidonları götürdü, getirdi..

Arkamda 20 metrelik bir Avusturalyalı tekne var.. Teknede kaç kişi var sayamadım..En az 20 kişi vardır.. Maceraperest gençleri, dünya turu yaparak dolaştırıyor..

Kaptanı yanıma geldi, konuştuk.. Gelip konuşmazdı da Amerikan bayrağını ve Delaware yazısını görünce oradan geliyorum sanmış, ondan.. Yoksa etrafa pek pas veren tiplerden değil..

İşte, böyle şeyler……

Sonraki Bölüm

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Yorum Yapın