Vlogger’lık Hakkında;

Son zamanlara kadar Youtube’a girip birşeyler izlediğim çok nadir olurdu. İşi gücü bıraktıktan sonra forumları ve Youtube’ u takip eder oldum.

Takip ederken bir çok yanlışı da görmeye başladım.

Vloggerlığa niyet edip videolar çekecek olan kişi öncelikle bu iş için gerekli olan ekipmanları alması lazım. Cep telefonuyla bu işe başlanmaz. Amatörce spontane çekilen videolardan söz etmiyorum.

Video ve fotoğraf çok önemli bir görsel sanattır. Bu konuda az çok bilgi sahibi olunmalı. Işık, renk, desen ve duygu yakalanmalı. Yoksa, şehrin ismi ve nüfusu yazan tabelalarınnın önünde durup motosikletle fotoğraf çektirmek kadar amatör işi olur.

Vlogger’ın video çekme ve düzenleme kunusunda da esaslı bir araştırma, pratik yapması, ya da bilen birilerinden bir süre ders alması gerekir. Öyle vlogger videoları gördüm ki şaşmamak elde değil. Rüzgar sesinden, çekim yaptığı yerdeki araba gürültüsünden ne dediği anlaşılmayanlar. Yaptığı işi göstermek için selfi çekim yaparken başka yerleri gösterenler. Yayına koyduktan sonra, başka bir laptoptan veya işletim sisteminden videosunu incelemeyenler. Örneğin benim laptobumdan bazı videoların sesini duymak ancak sesi sonuna kadar açınca mümkün oluyor.

Vloggerın sesi ve diksiyonu da çok önemli. Mesut Çevik ve Barış Özcan bu konuda çok iyi örnekler.

Bu işe başlayanlar bir tarz edinip o formatı bozmamalılar. Bir videoda dağ yollarında macera, diğer videoda ekipman tanıtımı gibi alakasız içerikler olmamalı. Mavi Jeans’e kot almaya gidip damatlık takım elbiseyle karşılaşmak hoş olmaz herhalde.

Her videonun sürekli devam eden veya sadece o bölüme ait bir hikayesi olmalı. Vlogger bunları baştan planlayıp öyle kurgulamalı.

Örneğin; “Bugün Kartalkaya’ya eksi on derecede kamp yapmaya gidiyorum.” veya “Hedef bir günde İstanbul, Antalya rotasını yapmak” gibi.

Vloggerların videolarının altına yapılan yorumların da çoğu cilalama yorum. “Abi efsanesin!” “ Bu camiada seni tek geçerim” falan. Bu gazlara gerek olabilir de, zaten beğeni butonu var. Onu doğru kullanmak daha faydalı.

Vloggerin eksiklerini eleştiren, yapıcı öneride bulunanlara çok nadir rastlanıyor..

Yakın zamanda çıkan “vloggerlara katkı payı” da çok olumlu. İşini iyi yapan vloggerları desteklemek iyi sonuç verebilir. Zamanla beğenilmezse katkı yapmaktan da vazgeçilebilir. Bu da vloggeri işini daha iyi yapmaya zorlayabilir.

Videoları hep aynı peryotta yayınlanmak ta önemli bir ayrıntı. Örneğin haftada bir, Çarşamba günü, veya ayın 15i ve 30 u gibi.

Televizyon ve sinema devrini tamamladı. Önümüzdeki döneme Youtube ve vloggerlar damgasını vuracak. Kimsenin tekelinde olmayan, fazla sermaye gerektirmeyen bu alan içerik üretmeye çok müsait.

Bu işe şimdiden başlayıp işini iyi yapanlar geleceğin idolleri olacaklar.

Bu kesin.

Sonraki Yazı; Edebiyat Yapmak

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Yorum Yapın