Kitap Okumak Kötüdür;

Kitap okumak kötüdür;

Beni herşeye karşı olan, anarşist ruhlu biri zannetmeyin. Çünkü öyleyim.. Her şeye tersinden bakmak bende çocukluktan kalma hastalık. Herkes akıllı ve terbiyeli olmayı överken bence akılsız ve terbiyesiz olmanın sayılamaycak kadar faydası var.. Neyse konu bu değil. Bu konuda da başka zaman yazarım..

Konu başlıkta yazan şey……

Kitap okumak neden kötüdür? Çünkü sağlığa zararlıdır. Hareketsiz bir eylemdir. Oturduğun yerde saatlerce kalırsın. Okurken de çay, kahve, kek, kurabiye, kuruyemiş yersin.. Okuyan insanların fit bir vücudu olmaz.Olsa da bir işe yaramaz. Kasları gelişmemiştir.

Gözler zaten bitiktir. Kitap okuyanların gözlüksüz olanını göremezsiniz. Varsa da tek tük. Onlar da yakında gözlüklerine kavuşacaklar, hiç merak etmeyin..

Kitabın faydalı olduğunu söyleyenler bu işin ticaretini yapanlardır. Bu bir reklamdır… Genellemedir. Sakın inanmayın. Öyle kitaplar vardır ki baştan sona zararlıdır. Ve öyle bazı kitaplar vardır ki okurken başkası görse “Utanmıyormusun sen bu kitabı okumaya?” bile diyebilir.

İspanya’da toplum içinde kitap okuyanlara kötü gözle bakarlarmış. Metrolarda, parklarda, kafede kitap okuyanları ayıplarlarmış. Boşuna değil…… vardır bir sebebi. Mesela aklıma gelenler; “Bize okumuşluk taslıyor. Kendi entel-kültür sanıyor” “Bize siz de kitap okuyun, cahiller!” demek istiyor gibi.. Bir yerde de doğru. Cep telefonuna gömülmüş bir sanal-zombi ne kadar aptal görünüyorsa, kitap okuyan biri o kadar kuul (cool)ve havalı görünüyor..

Kitap okumak hep pastaneden hazır pasta alıp yemeye benzer. Başkalarının zahmet edip araştırdığı, düşündüğü, hayal ettiği şeyleri hazır pakedinde alır tüketirsin. İnsan hiç demezmi “Be adam, bi kerede şu pastayı kendin yap. Kendin ye.” Kendin araştır, dene, düşün, hayal et, öğren, eğlen…… Bu hazır lopçuluktan vazgeç!

Bazı kitaplar insanı mankafa yapar. Yaşadığın çevreden, arkadaşlarından, komşundan, ailenden farklı düşündürür. Farklı konuşturur. Onlarla iletişim kuramaz hale gelirsin.. “Olacak olmayanın oluyor olmaması, olmayacak olanın olduğu anlamına gelmez.” falan demeye başlarsınız.. Ve bazı kitaplar insanın zihnini darmadağın edebilir. Bir kaç felsefe kitabı okuyun da görün… Yalan mı, doğru mu? Elmayı eline alınca “Şimdi bu elma aslında elma değil mi?” dersin.. Gel çık işin içinden… Seni tekrar eski haline getirmek için iki tane Freud ve bir kaç tane Arif gibi arkadaş lazım..Sonra arkadaş sandıkların; “Bizim kanka iyice sapıttı. Çağırmayalım, siktir et..” demeye başlarlar… Modifiye Şahin’le bayırda bira içmeye sensiz giderler..

Kitap okumanın zararları bu kadarla bitmez. Kitaplar insanı pasif zekaya (mankafa) çeviriyor. Bende öyle oldu. Senede ortalama otuz kitap okuyorumdur… Fazlası var eksiği yok. Ve bunların belli bir kısmı ağır kitaplardır. Fakat benim kayınbiraderle konuşmaya oturduğumda adam saatlerce konuşuyor, ben söylecek iki kelime bulamıyorum. Kayın birader hayatında hiç kitap okumamış. Sıfır kilometrede……. Ama bana her konuda baskın çıkıyor, akıl veriyor. Okumadığım denizcilik kitabı kalmadı.. Yıllardır denizlerde dalgalarla boğuşuyorum…. Kendisi sandala dahi binmiş insan değil.. Bana tekne dalgalarda nasıl kullanılır diye nasihat verebiliyor. Ben de ona hak veriyorum.. Doğruya doğru…. Adam her nasılsa biliyor.. Hakkını mı yiyeyim şimdi…?

Zaten bloglarda da bolca kitap okuyan var. Kitap okuyan, okuduğu her kitabın yorumunu yapanlar. Kitap okumuşluğunu resmen duyruyor. Bir de o kitap için ahkam kesiyorlar. Yani ben okuduğum bu kitaptan daha üst seviyedeyim, onu sizin için inceliyorum. Faydalı mı , zararlı mı, okumanız zaman kaybı mı yoksa, değil mi… karar verip sizi tavsiyelerde bulunacağım. İyi ki böyle bloggerlar var… hem de çok var… Yoksa halimiz ne olurdu?….. Bi düşünsenize ;))

Lafı fazla uzatmayayım. Kitap okumanın zararlarını size anlatmışımdır sanırım. Tabii anlamanızı çok ta beklemiyorum. Bunca yıl kitaptan kafayı bulmuş ve zehirlenmiş birileri olarak hemen bu tedaviden olumlu sonuç beklemek haksızlık olur.. Zaman lazım. Üzülerek söylemek gerekirse maalesef çoğunuz umutsuz vakasınız… Çünkü bu yazıyı bile okudunuz….

Not; Bu yazı hakkında yapılan olumlu yorumlar yayınlanmayacaktır. Sadece olumsuz yorum kabul edilir.

Sonraki Yazı “Bilmiyorum Abi”

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Comments (3)

  1. çıplak yazar 21/11/2020
  2. Naim Sevenli 20/02/2021

Yorum Yapın